Tatuowanie prosiąt

Prosię z wytatuowanym numerem gospodarstwa
Prosię z wytatuowanym numerem gospodarstwa
       Tatuaż zawierający numer siedziby stada (w której zwierzę się urodziło lub zostało wprowadzone do rejestru) nanosi się tatuownicą uszną w obu małżowinach usznych, przy czym pierwsze 7 znaków tatuuje się w prawej małżowinie usznej, pozostałe 7 znaków tatuuje się w lewej małżowinie usznej.

Zgodnie z przykładem podanym na poniższym rysunku:
Tak należy tatuować tatuownicą uszną
Tak należy tatuować tatuownicą uszną
Tatuownica uszna zaciskowa może być stosowana niezależnie od wieku zwierząt. Ponieważ jest ona zdecydowanie delikatniejsza w użyciu od tatuownicy uderzeniowej, poleca się ją do tatuowania prosiąt. Z powodzeniem jednak można nią tatuować również wyrośnięte tuczniki oraz prośne maciory.

Sposób nanoszenia tatuażu tatuownicą uszną zaciskową

       Ponieważ tatuaż naniesiony tatuownicą uszną zaciskową najczęściej musi pozostać widoczny przez kilka miesięcy konieczne jest dodatkowe stosowanie tuszy do tatuownic. Pozostawienie tylko krwawego śladu bez tuszu, będzie dawało efekt przez kilka dni, później jednak rana się zabliźni, tatuaż zniknie. Jeśli natomiast igły tatuownicy namoczy się w tuszu lub przetrze się wytatuowane miejsce na skórze zaraz po wykonaniu tatuażu, rana zabliźni się natomiast pod skórą pozostanie na zawsze czarny i dobrze widoczny tusz.
       Tatuaż uszny wykonuje się w dwóch częściach. Jak opisano wyżej pierwsze 7 znaków tatuuje się w prawej małżowinie usznej pozostałe 7 znaków w lewej małżowinie usznej. W sytuacji gdy posiada się tylko jedną tatuownicę (samą zaciskarkę) konieczne jest przekładanie znaków potrzebnych do tatuażu na prawym i na lewym uchu. Tego typu rozwiązanie jest dość pracochłonne, choć tańsze. Takie podejście sprawdza się przy małych hodowlach świń gdzie ilość tatuowanych zwierząt nie przekracza 50 rocznie.
W sytuacji, gdy ilość tatuowanych zwierząt jest większa zdecydowanie praktyczniejsze jest posiadanie dwóch tatuownic (prawej i lewej). Wówczas w jednej tatuownicy nałożone jest pierwszych 7 znaków, w drugiej pozostałe 7. Dzięki temu raz schwytane zwierzę do tatuowania jednocześnie ma nanoszony tatuaż na obie małżowinie usznej.       W swojej ofercie posiadamy komplety tatuownic dla hodowców trzody. Kupując komplet tatuownicy ze znakami oszczędzasz czas i pieniądze!