Tatuowanie tucznków i świń

Nanoszenie numeru siedziby stada tatuownicą uderzeniową.
Nanoszenie numeru siedziby stada tatuownicą uderzeniową.
Tatuaż zawierający numer siedziby stada (w której zwierzę się urodziło lub zostało wprowadzone do rejestru) nanosi się tatuownicą uderzeniową na grzbiecie świni poprzez jednorazowe uderzenie tatuownicą.
Zgodnie z przykładem podanym na poniższym rysunku: Tatuowanie tatuownicą młotkową uderzeniową jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż tatuownicą zaciskową, jednak tym sposobem można tatuować tylko dorosłe, wyrośnięte i zdrowe tuczniki. Dlatego właśnie tatuownica uderzeniowa jest najczęściej stosowaną tatuownicą w punktach skupu, masarniach itp. gdzie ilość tatuowanych sztuk jest wielka. Dodatkową zaletą tego sposobu tatuowania jest fakt, że jeśli tatuaż nanoszony jest w dniu uboju wówczas nie jest konieczne stosowanie tuszu do tatuowania. Wówczas za tatuaż wystarczy sam krwawy ślad zostawiony przez tatuownicę. W innym wypadku jednak należy stosować tusz do tatuowania.

Nanoszenie tatuażu tatuownicą młotkową uderzeniową

Nanoszenie numeru siedziby stada w postaci tatuażu wykonanego tatuownicą uderzeniową jest na pozór proste. Jednak trzeba dużego doświadczenia w tatuowaniu, aby każdy tatuaż był jednakowo widoczny, równy i czytelny.
Tatuownica uderzeniowa posiada 2 rzędy po 7 znaków. Każdy wytatuowany znak ma wówczas 20mm wysokości. W tatuownicę uderzeniową wchodzi więc jednocześnie 14 znaków numeru siedziby stada.

Aby nanieść tatuaż na grzbiet tucznika wystarczy jeden raz, precyzyjnie uderzyć kolcami tatuownicy w skórę zwierzęcia. Wówczas pozostanie krwawy ślad. Jeśli wcześniej umoczy się kolce tatuownicy w tuszu wówczas w momencie uderzenia tusz wprowadzony zostanie pod skórę zwierzęcia i pozostanie tam tworząc wyraźny, widoczny i czytelny tatuaż. Do tatuowania z tuszem najlepiej jest stosować poduszkę na tusz do tatuownicy. Wówczas tatuowanie z tuszem jest czyste i szybkie (tatuownica działa jak pieczątka).
Taka technika tatuażu może być stosowana tylko i wyłącznie dla tuczników przeznaczonych na rzeź. W przypadku prosiąt uderzenie tatuownicą mogłoby zabić prosiaka, a w przypadku maciory mogłoby trwale ją okaleczyć.
W swojej ofercie posiadamy komplety tatuownic dla hodowców trzody. Kupując komplet tatuownicy ze znakami oszczędzasz czas i pieniądze!

Jeśli chcesz kupić zestaw tatuownicy uderzeniowej do znakowania zwierząt: